Jesteś Tutaj
Strona Główna > Bez kategorii > Czy trening funkcjonalny dla seniorów to dobry pomysł?

Czy trening funkcjonalny dla seniorów to dobry pomysł?

Aktywność fizyczna to bardzo ważny element naszego życia, bez którego trudno jest zachować zdrowie i formę. Nieco inaczej wygląda jednak sprawa gdy ćwiczą osoby starsze. Niektórzy kontynuują treningi, które były ich codziennością przez lata, inni z kolei dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Warto zastanowić się, czy trening funkcjonalny to dobre rozwiązanie dla seniorów, a także jakie są alternatywy dla osób w bardziej zaawansowanym wieku.

Czy trening funkcjonalny dla seniorów to dobry pomysł?

Trening funkcjonalny to forma aktywności fizycznej, która łączy w sobie ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dzięki temu w krótkim czasie można poprawić ogólną kondycję i wzmocnić ciało. Jedną z jego form jest crossfit, który wielu osobom kojarzy się z ogromnym wysiłkiem. Wbrew pozorom jednak tego typu trening nie zawsze jest zarezerwowany jedynie dla osób młodych. Wszystko zależy jednak od poziomu zaawansowania seniora.

Od czego zależy odpowiedź?

Jak zostało już wyżej wspomniane, powód uprawiania sportu przez seniorów bywa różny. Czasami osoby starsze po prostu chcą kontynuować takie treningi, które przez lata pozwalały im utrzymać formę. Bardzo często jednak seniorzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, tak aby poprawić swoją kondycję fizyczną. Wtedy trening funkcjonalny może okazać się zbyt wymagający na początek. Wszystko dlatego, że wymaga on odpowiedniego przygotowania fizycznego, silnego ciała i kondycji. Właśnie dlatego na początek warto spróbować czegoś prostszego.

Inne formy aktywności

Na początek dla seniorów ciekawym rozwiązaniem może okazać się trening cardio. Ta prosta forma aktywności fizycznej może skutecznie poprawić kondycję i ogólny stan mięśni. Wybierać można spośród różnych rodzajów treningu cardio, między innymi takimi jak jazda na rowerze czy bieganie na orbitreku. Dla osób starszych dobrym sposobem na podniesienie formy mogą okazać się również ćwiczenia taneczne, takie jak na przykład zumba, która pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym i uzyskać szybie efekty.

Top