Jesteś Tutaj
Strona Główna > Tenis > Łokieć tenisisty – przyczyny i rehabilitacja

Łokieć tenisisty – przyczyny i rehabilitacja

Jeśli okolica przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka do kości ramiennej jest patologicznie zmieniona, możemy odczuwać dotkliwy ból. To schorzenie, zwane łokciem tenisisty, ma różne przyczyny i jeszcze do końca XX wieku traktowane było jako podobne do zapalenia ścięgien. Dolegliwości towarzyszące łokciowi tenisisty to przede wszystkim ból oraz obniżenie sprawności ręki.

Czy da się wyleczyć?

Zanim jeszcze traktowano łokieć tenisisty jako schorzenie zwyrodnieniowe, stosowano leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, w tym tzw. blokady, oraz fizjoterapię dedykowaną takim schorzeniom. W 1999 roku opublikowana została naukowa wersja badań nad łokciem tenisisty, która ukazała schorzenie w zupełnie innym świetle, o podstawach degeneracyjnych. Dowiedzione zostało, że łokieć tenisisty to uszkodzenie kolagenu w strukturach Komu zagraża? Zawodowi tenisiści stanowią zaledwie 10 procent osób, uskarżających się na ból związany z łokciem tenisisty. Szczególnie podatnymi na schorzenia ścięgien są osoby w grupie między 45 a 55 lat. Co ciekawe, ryzyko pojawienia się łokcia tenisisty jest większe u osób palących tytoń. Często choroba pojawia się u osób pracujących przy komputerze – wpływ na to ma układ rąk podczas pracy. Również osoby, które w trakcie wykonywania obowiązków często zaciskają pięści (np. posługujący się śrubokrętem, dłutem).

Jak rozpoznać?

Blisko w 80 procentach przypadków dolegliwości ustępują samoistnie w okresie 1-2 lat od pojawienia się pierwszych objawów. Ból pojawia się wtedy często z boku łokcia i rozlewa się po całym stawie. Może się zwiększać, gdy zaciskamy dłoń. Diagnoza polega albo na wywiadzie lekarskim, albo wykonaniu badania USG. Rzadko wykonuje się badanie rentgenowskie lub rezonans magnetyczny, ale te metody diagnostyczne też są obecne w trakcie badania przyczyn bólu łokcia. Jak leczyć? Między 6 a 12 tygodni może trwać wyleczenie objawów związanych z łokciem tenisisty. Ma głównie na celu poprawienie sprawności kończyny, złagodzenie bólu, zwiększenie siły. Jest w zasadzie rehabilitacją – nigdy nie należy całkowicie unieruchamiać kończyny, ani stosować zastrzyków sterydowych.

Od czego zacząć?

Doraźnymi sposobami radzenia sobie z bólem przy tym schorzeniu jest okładanie łokcia lodem lub zamrażanymi kompresami. Przyczep ścięgien należy odciążyć, najlepiej za pomocą specjalnych opasek uciskowych. Trzeba to robić pod nadzorem lekarza, gdyż wyłącznie ich prawidłowe założenie gwarantuje poprawę. Na rynku pojawiły się nowe metody terapii łokcia tenisisty. To m.in. terapia falą uderzeniową (ESWT). Wykonuje się również zastrzyki z własnej krwi (zawierającej płytkopochodne czynniki wzrostowe), a także inwazyjną metodę Topaz. Przy tej ostatniej wykorzystywana jest elektroda, generująca energię fali radiowej. Proces ma uruchomić regenerację uszkodzonych ścięgien i przyczepów. Zabiegów operacyjnych wymaga zaledwie kilka procent przypadków.

Więcej na ten temat można przeczytac na stronie: http://rehabilitacja-rst.pl/

Top